خانه / جملات زیبا | جملات ناب | سخنان بزرگان | سخنان زیبا / بهترین جملات ناب و سخنان زیبای مهاتما گاندی در مورد موفقیت و انسانیت و زندگی

بهترین جملات ناب و سخنان زیبای مهاتما گاندی در مورد موفقیت و انسانیت و زندگی

در این مطلب به بهترین جملات ناب و سخنان زیبای مهاتما گاندی در مورد موفقیت و انسانیت و زندگی می پردازیم :

 

تغییری را که آرزو داریم در دیگران ببینیم ابتدا باید در خود ایجاد کنیم.

 

خشم اسیدی است که به ظرف خود بیشتر از اسیدی که به آن پاشیده می شود ضرر میزند.

 

انسان نمی تواند در حوزه ای از زندگی خود با درستی و صداقت عمل کند در حالی که در سایر حوزه های زندگیش آلوده نادرستی هاست . زندگی . واحدی تجزیه ناپذیر است

 

خشم دشمن عدم خشونت و تکبر هیولایی است که آن را می بلعد.

 

شادمانی زمانی اتفاق می افتد که فکری که می کنی، سخنی که می گویی، و عملی که انجام می دهی همه با هم در توازن باشند.

دانش الهی از راه کتابها کسب نمی شود. بلکه باید آن را در وجود خود درک کرد. کتابها در بهترین صورت خود می توانند فقط وسیله کمک باشند و اغلب هم موجب مزاحمت می شوند.

 

عدم همکاری با نیروهای شر، به اندازۀ همکاری با نیروهای خیر اهمیت دارد.

 

موفقیت و پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی.

 

من زنان را به عنوان تمثیلی زنده از روحیه خدمت و فداکاری ستایش می کنم.

 

محبت نیرومندترین قدرتی است که جهان در اختیار خود دارد و در عین حال ساده ترین نیرویی است که بتوان تصور کرد وظیفه ما نیست که خطای دیگران را جستجو کنیم وبه قضاوت درباره دیگران بنشینیم

 

هیچ فرهنگی که بخواهد انحصاری باشد دوام نخواهد داشت.

 

هر کس باید در درون خود به دنبال آرامش باشد. آرامش واقعی نباید تحت تاثیر شرایط بیرونی قرار بگیرد.

 

اگر همکاری یک وظیفه است، عدم همکاری تحت بعضی شرایط خاص نیز به همان اندازه وظیفه است.

تعصب خودش شکلی از خشونت و مانعی در رشد روحیه حقیقی دموکراتیک است.

 

خرسندی در تلاش است، نه در دستیابی. تلاش کامل یعنی پیروزی کامل.

 

مردان هرگز نمی توانند از نظر خدمت مخلصانه که موهبتی از سوی طبیعت به زنان است، با زنان برابری کنند.

به شیوه ای ملایم، تو می توانی دنیا را تکان دهی.

 

عدم خشونت نیازمند ایمان مضاعف است، ایمان به خدا و همچنین ایمان به انسان.

 

حقیقت پابرجاست، حتی اگر هیچ حمایت عمومی وجود نداشته باشد. حقیقت خودکفاست.

 

اگر فقط یکبار حضور خدا را بپذیرید هرگز به ضرورت دعا و نیایش شک نخواهید کرد

 

من از گناه بدم می آید نه از گناهکار

 

برای کسی که اندیشه عدم خشونت را در خود پرورده است تمام عالم یک خانواده است نه ترسی به دل دارد و نه کسی از او می ترسد

 

در تصور من . بیش از یک مذهب در جهان وجود ندارد اما همچنین می اندیشم که این مذهب درخت تنومندی است که دارای شاخه های فراوان است و همچنانکه تمام شاخه ها شیره مورد نیازشان را از یک منبع می گیرند تمام مذاهب نیز جوهره خود را از یک چشمه می گیرند که منبع همه آنهاست طبیعتا اگر یک مذهب وجود دارد یک خدا بیشتر نمی تواند وجود داشته باشد اما او نادیدنی و غیر قابل توصیف است و در نتیجه از نظر ادبی می توان گفت او نامهایی به تعداد همه ی انسانهای روی زمین دارد این که ما او را به چه اسمی می نامیم . اهمیت چندانی ندارد او یکی است و دومی ندارد

 

نباید دانه ای برنج یا تکه ای کاغذ را به هدر دهید وقتتان را نیز وقت ما به خود ما تعلق ندارد بلکه متعلق به ملت است و ما امانتدارانی هستیم که باید به بهترین نحو از آن بهره بگیریم

 

جنگنده عاشق مرگ است . نه مرگ در بستر بیماری بلکه مرگی که در میدان نبرد سر می رسد مرگ در هر زمانی خجسته و مبارک است ولی برای جنگنده ای که برای آرمان خودحقیقت – می میرد خجستگی آن دو چندان است

 

چیزی در درونم مرا وا می دارد رنج خود را با صدای بلند فریاد کنم من نیک دانسته ام که چه باید بکنم آنچه در درونم هست و هرگز فریبم نمی دهد اکنون به من می گوید باید در مقابل تمام دنیا بایستی حتی اگر تنها بمانی  باید چشم در چشم تمام دنیا بدوزی حتی اگر دنیا با چشمان خون گرفته به تو بنگرد ترس به دل راه نده . به سخن آن موجود کوچکی که در قلبت خانه دارد اطمینان کن که می گوید دوستان همسر و همه چیز و همه کس را رها کن و فقط به آنچه برایش زیسته ای و به خاطرش باید بمیری شهادت بده

 

دانش الهی از راه کتابها کسب نمی شود بلکه باید آن را در وجود خود درک کرد کتابها در بهترین صورت خود می توانند فقط وسیله کمک باشند و اغلب هم موجب مزاحمت می شوند

 

عدم خشونت فقط وقتی خواهد بود که ما کسانی را دوست بداریم که از ما نفرت دارند. می دانیم که عمل کردن به این قانون بزرگ محبت چقدر دشوار است. اما آیا انجام تمام کارهای بزرگ دشوار نیست ؟

هیچ چیز نمی تواند مانع آن شود که به همسایگان خویش در ماورای مرزهای خود نیز خدمت کنیم. این مرزها را هرگزخداوند به وجود نیاورده است.

 

من از محدودیتها و نارساییهای خود آگاهم و این آگاهی تنها مایه قدرتم می باشد. آنچه در زندگی خود انجام داده ام بیش از هر چیز دیگر در نتیجه اطلاع و قبول محدودیتها و نارساییها بوده است.

 

عدم خشونت فقط وقتي خواهد بود كه ما كساني را دوست بداريم كه از ما نفرت دارند. مي دانيم كه عمل كردن به اين قانون بزرگ محبت چقدر دشوار است. اما آيا انجام تمام كارهاي بزرگ دشوار نيست؟

 

ممکن است من شخصی حقیر و ناچیز باشم اما وقتی که حقیقت بوسیله من سخن می گوید شکست ناپذیر هستم.

 

تنها از طریق عشق است که می توانیم به حقیقت برسیم زیرا خداوند . نه تنها حقیقت است . بلکه عشق نیز هست در نتیجه . بدون عشق به حقیقت . هیچ تجربه ای از حقیقت وجود نخواهد داشت  به بیانی دیگر اگر می خواهیم روزی شاهد نفوذ حقیقت در تمامی جهان باشیم

 

باید به جایی برسیم که کم اهمیت ترین موجود جهان خلقت را به اندازه خود دوست بداریم و برای رسیدن به چنین جایی . نباید از هیچ یک از ابعاد زندگی بگذریم

 

همۀ ما باید آنقدر شجاع باشیم که به عنوان یک شهید بمیریم، ولی هیچ یک از ما نباید برای شهادت لحظه شماری کنیم.

 

مذهب هر کس موضوعی بین خود شخص و خالق او و نه هیچ کس دیگر است.

 

همانطور که هیچ خطایی به دلیل اشاعه زیاد تبدیل به حقیقت نمی شود، حقیقت هم بخاطر دیده نشدن توسط هیچ کس تبدیل به خطا نمی شود.

 

حتی اگر تو اقلیتی یک نفری باشی، حقیقت باز هم حقیقت است.

 

خدمتی که بدون لذت ارائه شود نه به خدمت کننده کمکی می کند و نه به خدمت شونده.

 

شادمانی انسان به راستی وابسته به قناعت است.

 

اعتراف به اشتباهات همچون جارویی است که کثیفی ها را جارو کرده و نمایی درخشان تر و شفاف تر باقی می گذارد. من با اعتراف کردن احساس قوی تری پیدا می کنم.

 

اگر من فاقد حس شوخ طبعی بودم، مدتها قبل خودکشی کرده بودم.

 

من خدايي را نمي شناسم جز خدايي كه در ميليونها قلب گنگ و خاموش (جاهل) وجود دارد. آنها حضور خدا را تشخيص نمي دهند، ولي من تشخيص مي دهم و به وسيله خدمت كردن به اين ميليونها، خدا را عبادت مي كنم. خدا حقيقت است.

نادرستی هرچند هم که درباره آن تبلیغات فراوان به عمل آید حقیقت نخواهد شد و حقیقت هم

هرچند هیچ کس آنرا نبیند نادرست نخواهد شد.

 

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.

 

اگر فقط یکبار حضور خدا را بپذیرید،هرگز به ضرورت دعا و نیایش شک نخواهید کرد.

 

برای کسی که اندیشه عدم خشونت را در خود پرورده است تمام عالم یک خانواده است. نه ترسی به دل دارد و نه کسی از او می ترسد .

 

تواضع یعنی تحمل رنج و زحمتی مداوم در راه خدمت به بشریت،خداوند همیشه حاضر و ناظر است.

 

وظیفه ما نیست که خطای دیگران را جستجو کنیم وبه قضاوت درباره دیگران بنشینیم.ما باید تمام نیروی خویش را برای قضاوت در کار خودمان صرف کنیم و تا وقتی که حتی یک خطا در خود می بینیم حق نداریم که در کار مردم دیگر دخالت کنیم .

 

تمامی گناهان ، نهانی صورت می گیرد. آن لحظه ای که درک کنیم خداوند حق بر افکار ما گواه است ، شاید رها و آزاد شویم.

 

خود را قربانی کنیم بهتر است تا دیگران را.

 

من به کسانی که از مذهب خود با دیگران سخن می گویند و تبلیغ می کنند مخصوصاً وقتی که منظورشان این است که آنها را به دین خود در آورند هیچ اعتقاد ندارم. مذهب و اعتقاد با گفتار نیست بلکه در کردار است و در این صورت عمل هر کس عامل تبلیغ خواهد بود .

 

 

من از محدودیتها و نارساییهای خود آگاهم و این آگاهی تنها مایه قدرتم می باشد. آنچه در زندگی خود انجام داده ام بیش از هر چیز دیگر در نتیجه اطلاع و قبول محدودیتها و نارساییها بوده است .

 

انسان نمی تواند در حوزه ای از زندگی خود با درستی و صداقت عمل کند در حالی که در سایر حوزه های زندگیش آلوده نادرستی هاست . زندگی ، واحدی تجزیه ناپذیر است .

 

لحظاتی در زندگی پیش می آید که باید به اقدام پرداخت و جلو رفت، حتی اگر نتوان بهترین دوستان را با خود برد. همیشه به هنگامی که چند وظیفه با هم تصادم پیدا می کنند باید ” صدای ضعیف و آرام” درونی داور نهایی باشد .

 

هدف ، همـواره از ما دور می شـود ، هر چه به پیشــرفتهای بزرگـتری نائل آییــم، بیش تر به بی ارزشی خود پی می بریم. شادمانی در تلاش نهفته اسـت نه در دستیابی به هدف. تلاشٍ تمام و کمال، عین پیروزی است .

 

آموزش رایگان جذب ثروت و سلامتی و روابط عالی را در کانال کلید ثروت در تلگرام مشاهده نمایید@kelide3rvat

برای مشاهدۀ آموزش های رایگان لطفا به تلگرام kelide3rvat@ مراجعه نمایید

@kelide3rvat

https://t.me/kelide3rvat